Site Loader

Jak to się stało, że Suzanne Collins wymyśliła tak genialną książkę i całą serię dedykowaną dla młodych ludzi? Chyba nikt nie wie tak do końca. Jedno jest pewne. Jej “Igrzyska Śmierci“, “W pierścieniu ognia” i “Kosogłos” to trzy książki wobec których nikt nie przejdzie obojętnie. Nawet, jeżeli ktoś nie jest miłośnikiem świata fantasy. Cała seria opowiada o młodych ludziach, którzy muszą radzić sobie w ekstremalnie ciężkich warunkach. I to właśnie młodzież była główną grupą do której wszystkie książki miały dotrzeć. Sława tych pozycji zrobiła się na tyle duża, że rodzice oraz inne starsze osoby chętnie zaczęły sięgać po te książki, aby zobaczyć co też dzieje się w państwie Panem. A historia tego miejsca jest naprawdę niezwykła.

Katniss Everdeen

Aczkolwiek mówiąc o historii, to należy by powiedzieć, że dużo jest opisane w czwartym tomie całej serii “Ballada ptaków i węży”. Tylko, że ta część jest najmłodsza. Ona to dopiero ukazała się w czerwcu 2020 roku na rynku. Trzy poprzednie części ukazywały się od 2009 roku i to od nich należy rozpocząć przygodę z Panem, Głodowymi Igrzyskami i Katniss Everdeen.

Kim ona jest? To mieszkanka 12 dystryktu – tego najbiedniejszego. W momencie, kiedy poznajemy dziewczynę, ma ona 16 lat i to właściwie na niej spoczywa obowiązek utrzymania całej rodziny. Katniss miała kochającego ojca, ale zginął on w wypadku. Po tym wydarzeniu jej matka się załamała i nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Dzięki temu, że ojciec nauczył swoją starszą córkę pewnych umiejętności, jak np.łucznictwo, to dziewczyna jest w stanie zapewnić swojej matce, jak również młodszej córce odpowiedni żywot. Nie jest on może idealny, ale jest na tyle odpowiedni, że trzy kobiety są w stanie przeżyć.

Akcja książki “Igrzyska Śmierci” rozpoczyna się w momencie, kiedy w dystryktach organizowane są dożynki. Mają one na celu wyłonienie dwóch trybutów – uczestników Głodowych Igrzysk, którzy wezmą udział w walce na głównej arenie. Pierwszym uczestnikiem, jaki zostaje wylosowany w 12 dystrykcie jest Peeta – syn piekarza, który kilka lat wcześniej uratował Katniss i jej rodzinę przed śmiercią głodową.Drugą uczestniczką okazuje się…Prim – młodsza siostra Katniss. Dziewczyna jest załamana, dlatego nawet nie pozwala swojej młodziutkiej siostrze wejść na scenę. Katniss wchodzi na scenę za Prim i decyduje się wziąć udział w Głodowych Igrzyskach. Jak się okazuje – jest to decyzja, która nie tylko zaważyła na jej życiu, ale na historii całego państwa.

Książka zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com

Patrycja