Site Loader

Igrzyska Śmierci” to tytuł pierwszej książki, jak również nazwa całej serii, która po raz pierwszy została wydana 6 maja 2009 roku w Polsce. Od tej pory co jakiś czas na rynku ukazują się nowe wydania całej serii z pięknie oprawionymi okładkami. Dla wielkich fanów dostępne są książki, które zawierają okładki prosto z planu filmowego. Tak, bowiem cała seria (oprócz ostatniej, najnowszej, czwartej części) doczekała się już ekranizacji. Do kina przyszło wielu widzów. Teraz filmy pokazywane są w telewizji i zawsze przyciągają przed odbiornik wiele osób. Oglądanie Głodowych Igrzysk i tego co się po nich wydarzyło to prawdziwe święto dla młodych i dla dużych fanów tej tematyki. Książki są na tyle popularne, że pierwszy tom oficjalnie stał się lekturą dla klasy 6 szkoły podstawowej w Stanach Zjednoczonych.

Tom 1

Na ruinach Stanów Zjednoczonych powstało państwo Panem, gdzie słowo demokracja jest zupełnie obce. To Kapitol rządzi “twardą ręką” zmuszając cały naród do posłuszeństwa. Ponad 74 lata temu doszło do Mrocznych Dni. Wtedy to po raz pierwszy ludność zbuntowała się przeciwko obecnie panującej władzy. Tylko, że wszystkie walki zostały stłumione, a trzynasty dystrykt na “pamiątkę” tych wydarzeń został całkowicie zlikwidowany. Drugą “pamiątką” tych wydarzeń są Głodowe Igrzyska, jakie od tej pory co roku odbywają się w Panem. Mają one przypominać wszystkim poddanym, że zawsze należy słuchać władzy i nigdy nie można się przeciwko nim buntować.

Głodowe Igrzyska, jak z samej nazwy można się domyślić – nie należą do niczego przyjemnego. Z każdego z 12 dystryktów wybierana jest dwójka dzieci w wieku od 12 do 18 lat. Dziewczyna i chłopak muszą stawić się na arenie, pod Rogiem Obfitości. Łącznie jest 24 zawodników, którzy stają na specjalnie przygotowanej arenie do bratobójczych walk. Igrzyska rozpoczynają się od wielkiego gongu. Wszyscy trybuci rzucają się do rogu, aby złapać broń, jaka w pierwszym dniu się wysypuje. Przy czym tam już pod rogiem ludzie zaczynają się nawzajem zabijać. Tak, bowiem Ci młodzi ludzie muszą pozabijać się nawzajem. Ten uczestnik, który wykaże się największym sprytem i nie lada umiejętnościami – wygra.

Tyle można powiedzieć słowem wstępu, aby każdy czytelnik zrozumiał o co tak naprawdę chodzi w tej książce. Uczestnicy do Głodowych Igrzysk losowani są podczas dożynek, jakie odbywają się w każdym dystrykcie. W 12 regionie także. Nikt nie spodziewał się, że 74 losowanie tak mocno wpłynie na historię, jaką do tej pory znają wszyscy mieszkańcy państwa Panem.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com

Patrycja