Site Loader

Jeśli potrzebujesz książki, której historia zawładnie twoją wyobraźnią to ‘’Igrzyska śmierci’’ są książką, którą obowiązkowo należy zamieścić na liście książek wartych przeczytania. I to najlepiej na pierwszym miejscu! Opowieść doprowadzi cię do tego, Drogi Czytelniku, że z zapartym tchem będziesz śledzić losy głównej bohaterki Katniss i będziesz całym sercem z nią, a jej ideologia przeciwstawiania się okrutnemu systemowi panującemu w jej państwie stanie się dla ciebie czymś, koło czego nie będziesz mógł przejść obojętnie. ‘’Igrzyska śmierci’’ to tak naprawdę trylogia, która jest ze sobą ściśle powiązana i każda kolejna część jest kontynuacją losów Katniss, jej rodziny i walki jaką toczy z władzami Panam.

Dlaczego ‘’Igrzyska śmierci’’ porywają czytelników?

‘’Igrzyska śmierci’’ są opowieścią, która już od pierwszych stron porywa czytelników i nie pozwala na to, aby nie dowiedzieć się jaki będzie jej finał. Cała historia opowiadana jest przez szesnastoletnią Katniss Everdeen. Zamieszkuje ona państwo na ruinach dawnej Ameryki Północnej, wraz ze swoją młodszą siostrą i matką. Państwo podzielone jest na dwanaście dystryktów, w których panują głód i bieda oraz wprowadzone przez władze obostrzenia i reguły, które ściśle należy przestrzegać. Władze natomiast zamieszkują okazały Kapitol, który jest również stolicą przepychu i bogactwa. Tytułowe Igrzyska, które nazywane są Głodowymi Igrzyskami, to turniej na śmierć i życie, który transmitowany jest na żywo ku uciesze władz i ludzi zamieszkujących stolicę Panam. Do Igrzysk każdy z dystryktów musi wystawić jednego chłopca i jedną dziewczynkę, którzy będą pełnić funkcje reprezentantów. Muszą oni walczyć między sobą o zwycięstwo w Głodowych Igrzyskach, a co za tym idzie – chwałę i wieczne uwielbienie. Jednak podczas tegorocznych Igrzysk nie wszystko idzie tak, jak zaplanował to Kapitol…

Jest to opowieść o tym, jak ludzie muszą podporządkowywać się władzom państwa, czyli ludziom, którzy po prostu urodzili się lepiej usytuowani. Głównym motywem, wbrew pozorom, jest tutaj walka o godne życie i zerwanie więzów jakimi oplata mieszkańców Panam władza, która chce mieć wszystkich pod swoje dyktando.  W historii przeplata się również wiele emocji, uczuć. Możemy także odnaleźć tu motyw miłości. Ale czy przetrwa ona kolejne Igrzyska?

Co z pozostałymi książkami wchodzącymi w skład trylogii?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, ‘’Igrzyska śmierci’’ to trylogia, której każda kolejna część wciąga czytelnika jeszcze mocniej. W jej skład wchodzą: “Igrzyska śmierci”, “W pierścieniu ognia” oraz “Kosogłos”. Historie ściśle się ze sobą łączą i są wzajemną kontynuacją siebie nawzajem. Każda z nich warta jest uwagi i przeczytania. Serdecznie POLECAMY!

Kilka słów o autorze…

A właściwie autorce, którą jest Suzanne Collins. Pisarka pochodzi z Connecticut. Swoją karierę rozpoczęła w roku 1991 jako twórczyni programów telewizyjnych, głównie dla dzieci. Pisywała również bajki i opowiadania dla młodszych czytelników, aż w końcu świat usłyszał o niej jako autorce pięcioczęściowego cyklu kronik o podziemnym świecie Gregorze – chłopcu, który odkrywa nieznane nikomu obszary. Kiedy napisała ‘’Igrzyska śmierci” prawie natychmiast zostały one ogłoszone bestsellerem i utrzymywały się na tej liście przez kilka tygodni.  Książka zyskała świetne recenzje oraz wspaniałe opinie krytyków.

A jak ty poradziłbyś sobie w świecie zdominowanym przez władze, zostając wystawionym na pewną śmierć w Głodowych Igrzyskach?

Książka zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com

Patrycja